Jubileusz 65 lecia Szkoły
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Na początku obchodzono to święto w jeden dzień, a od 2008 r. cały miesiąc - październik.
W naszej Szkole Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zabawach bibliotecznych. Należało m.in. odgadnąć bohaterów literackich ukrytych za obrazkami i fragmentami książek, a także odnaleźć poprawne tytuły bajek. Zadania cieszyły się wielkim powodzeniem, a spośród prawidłowych odpowiedzi wylosowano szczęśliwców, którzy otrzymali drobne nagrody.
W tym czasie Uczniowie mieli również możliwość zakupu "Książki za 1 zł". Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup książek z serii "Wojownicy" Erin Hunter.
informacja: p. Kinga Radzewicz
1
Angielski z rodzinką Dyni
Klasa 7b na zajęciach języka angielskiego w ciekawy sposób utrwaliła obie użycie czasu Present Continuous. Zobaczcie jakie kreatywne mamy dzieciaki!!I poznajcie rodzinkę Dyni!
Informacja: p. Karolina Fatyga-Koń
7
Pamiętamy.- akcja Caritas "Mniej śmieci więcej pamięci"
30.10.2023
Jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych, gdy wspominamy świętych i zmarłych, Wolontariusze naszej szkoły wybrali się na cmentarz- Wartogłowiec. Chcemy pamiętać o tych, którzy odeszli, a o których już nikt nie pamięta. Dlatego też sprzątaliśmy zaniedbane groby i zapalaliśmy znicze.
Włączyliśmy się też w akcję Caritas Polska " Mniej śmieci więcej pamięci", do której zachęcamy każdego.
Nadmiar śmieci na cmentarzach to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim ekologiczny, zdrowotny i etyczny.Hasło promowane przez Caritas już kolejny rok przypomina o tym, że podczas listopadowego święta ważniejsze od ulotnych ozdób są modlitwa i przechowywana w rodzinie pamięć o naszych zmarłych.
„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy”/ ks. J. Twardowski
informacja: p. Magdalena Salwerowicz
Pomoc prawna
1. W ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem na terenie całego kraju funkcjonuje 305 miejsc świadczenia pomocy. Skorzystaj z wyszukiwarki i znajdź punkt znajdujący się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/
2. Skorzystaj w Tychach z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji
Formy zapisów na porady:
- telefonicznie 32 776 30 31 w godzinach pracy urzędu
- email npp@umtychy.pl
- samodzielnie przez stronę np.ms.gov.pl
- osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Tychy, al. Niepodległości 49
Światowy Dzień Ubogich
19 listopada obchodzony jest na całym świecie Dzień Ubogich.
W związku z tym wolontariusze naszej szkoły chcą pomóc tym najbardziej biednym osobom, które mieszkają w Tychach.
Jesień i zima to najtrudniejszy czas do przetrwania dla osób bezdomnych. W porozumieniu z Noclegownią w naszym mieście organizujemy zbiórkę koców, pledów, które zawsze w tym okresie są najbardziej potrzebne.
Jeżeli chcesz pomóc i sprawić, aby ktoś dzięki Tobie poczuł się dobrze i ciepło przynieś koc. Nie musi być nowy, ważne by nie był zniszczony i był wyprany.
Zbiórka trwa do 10 listopada. Koce proszę dostarczyć do p.Magdy Salwerowicz.
informacja: Wolontariusze i p. Magda Salwerowicz
Muzyka w Aukso
26 października, uczniowe naszej szkoły wzięli udział w premierowej „Lekcji Muzyki”, organizowanej przez Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy Aukso. Było wiele emocji, ciekawych wrażeń, a przede wszystkim muzyki, która uczy i pokazuje emocje. Czekamy z niecierpliwością na kolejne warsztaty Aukso.
informacja: p. Grzegorz Mikszta
12
Kasztan na wagę złota
Tegoroczna zbiórka kasztanów i żołędzi dla zwierząt leśnych została zakończona. Kasztany zostały już odebrane przez Pana leśniczego. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.
EMP@TYCZNA KLASA
Od października nasza szkoła bierze udział w projekcie "Emp@tyczna klasa". Celem akcji jest kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci i młodzieży. Założeniem projektu jest rozwijanie u uczniów umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowania na dany sposób zachowania.
Co miesiąc nasi uczniowie wraz z nauczycielami będą wykonywać różne zadania, przydzielane na dany miesiąc przez organizatorów. Miejmy nadzieję, że realizacja projektu przyniesie naszej społeczności szkolnej dużo zabawy i uśmiechu! 😊
Więcej o projekcie na stronie: http://www.empatycznaklasa.edu.pl
informacja: p. Magdalena Zachura- Bielawska
Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej
We wtorek (24.10) przedszkolaki z wielką radością poznały magiczne dla nich miejsce jakim jest biblioteka szkolna. Dzieci obejrzały zgromadzone na bibliotecznych półkach książki oraz dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki. Okazało się, że każdy przedszkolak wie jak należy zachować się w bibliotece oraz jak dbać i szanować książki. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało pamiątkową zakładkę do książki, a Pani Patrycja wypożyczyła książki, które umilą czas podczas zajęć w przedszkolu.
informacja: p. Kinga Radzewicz
Szachiści na start!
25.10.2023
Po kilkuletniej przerwie w szachowych zawodach międzyszkolnych, w końcu mogliśmy podjąć rywalizację z koleżankami i kolegami z innych tyskich szkół.
Równocześnie rozegrano Igrzyska Dzieci (uczennice i uczniowie z klas IV-VI) i Igrzyska Młodzieży Szkolnej (klasy VII-VIII).
Rywale okazali się bardzo mocni. Nie udało nam się zając miejsc na podium ale zdobyliśmy kolejne doświadczenie i nikt nie zabierze nam towarzyszących emocji przy szachownicy.
Naszą szkołę reprezentowali: ID – Alicja Karmańska (4a), Tymon Wenklar (5a), Dawid Matuszak (6a) i Szymon Strzop (6b); IMS – Patrycja Banz (7b), Mateusz Moskwik (7b), Andzej Gawlik (8b) i Nikodem Śmiłowski (8b).
Gratulujemy Wam szachowi 11-stkowicze i zachęcamy do doskonalenia umiejętności w tej „Królewskiej Grze”.
informacja: p. Joanna Wenklar
2
SZTUKA ULOTNA CZYLI PROJEKTY MODOWE Z BIO ODPADÓW
Przez ostatnie dni na zajęciach klasy 2 a dominowały zagadnienia związane z segregacją śmieci i zdrowym jedzeniem. Podczas przygotowania posiłków, w każdym domu powstaje sporo bio odpadów. Zanim trafią one do pojemników z odpadami biodegradowalnymi mogą być materiałem do pracy twórczej. Z tego założenia wyszli drugoklasiści i swoje bio odpady wykorzystali do projektów modowych. Powstały niezwykle pomysłowe kreacje, pełne szaleństwa i barw. A projektanci bawili się wybornie.
Inspiracją do wykonania projektów modowych drugoklasistów były obrazy włoskiego malarza Giuseppe Arcimboldo, tworzącego w oryginalny sposób portrety, na które składały się elementy martwej natury ułożone w obraz twarzy.
informacja: p. Joanna Loska-Rychlik
10
Jak dawniej kiszono kapustę?
Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie klas drugich podczas warsztatów, które odbyły się w Centrum Regionalizmu w Osinach. W trakcie ich trwania, dzieci zakisiły swoją pierwszą beczkę kapusty, wzbogaciły także swoją wiedzę na temat różnych odmian tego popularnego warzywa oraz jego wartości odżywczych i zdrowotnych.
informacja p. Joanna Loska-Rychlik
14
Literackie spotkanie
23.10.2023
Klasa 5a uczestniczyła w spotkaniu z Grzegorzem Kasdepke w ramach Tyskich Dni Literatury. Po zabawnej dyskusji, w czasie której uczniowie byli teoretykami literatury, dziennikarzami i słuchaczami, zebraliśmy autografy w naszych ulubionych książkach autora.
informacja: Pani Paulina Palowska-Budny
2
Wycieczka na Czantorię
W środę 18 października działające w naszej szkole Koło Turystyczne zorganizowało wycieczkę na Czantorię w Ustroniu. Uczniowie klas 6-8, wraz z opiekunami koła, dzielnie zdobywali jeden z największych szczytów Beskidu Śląskiego – Czantorię Wielką ( 995 m n.p.m.), przemierzając jej pasmo wzdłuż granicy polsko – czeskiej.
Wędrując podziwialiśmy jesienny krajobraz, a na szczycie mogliśmy odpoczywać wygrzewając się na słońcu. Nie zabrakło również czasu na relaks, integrację i zakup pamiątek. W planach kolejne górskie wyprawy naszego koła, na które już teraz serdecznie zapraszamy!
informacja: p. Ilona Grząba
20
M.U.Z.Y.K.A. w AUKSO
26 października tyska orkiestra Aukso startuje z nowym cyklem zatytułowanym M.U.ZY.K.A. w AUKSO. To unikatowe połączenie koncertów edukacyjnych (z orkiestrą AUKSO w roli głównej) i szalonych lekcji rodem z Akademii Pana Kleksa (zmyślonego profesora Ambrożego zastąpi całkiem prawdziwa, choć równie fantastyczna Joanna Bronisławska).
Podczas spotkań, organizowanych w Tychy Mediateka, wspólnie poszukamy odpowiedzi na najśmielsze pytania, np. czy najstarsza filharmonia powstała pod powierzchnią oceanów i jak na wiolonczeli grałaby ośmiornica?
Koncerty skierowane są do uczniów klas I–IV oraz V–VIII. Za podręcznik do nauki posłuży nam książka „M.U.ZY.K.A.” autorstwa Michała Libery i Michała Mendyka, której wydawcą jest partner tego przedsięwzięcia – Wydawnictwo Dwie Siostry. Przekonamy was, że słuchanie jest fascynującą przygodą.
Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu poprzez mobidziennik z panem Grzegorzem Miksztą.
V Festiwal Piosenki Patriotycznej
Zapraszamy i zachęcamy do udziału w Festiwalu:)
Konkurs Plastyczny "Symbole Narodowe"
18.10.2023
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału:)
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
6 października odbywał się Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jak w naszej szkole świętowaliśmy to ważne święto królowej nauk? Działo się wiele!
1) Konkurs na wiersz z tabliczką mnożenia - samodzielne stworzenie rymowanki ułatwiającej zapamiętanie tabliczki mnożenia np. Mój pies cztery łapy ma, cztery razy osiem to 32. Uczniowie wykazali się wielką kreatywnością a zwycięzcami zostali:
1. Tymon Wenklar klasa 5a
2. Magdalena Jagieło klasa 8b
3. Bartosz Kucharczyk klasa 5b
Gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych pomysłów!
2) Konkurs "Mistrz tabliczki mnożenia" - konkurs polegający na jak najszybszym, poprawnym rozwiązaniu 20 działań z zakresu mnożenia pamięciowego do 100 (na komputerach). Trójka najlepszych uczniów reprezentowała naszą szkołę podczas międzyszkolnego konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 40 w Tychach. Najlepszy czas wynosił 33 sekundy! W szkolnym konkursie zwycięzcami zostali:
1. Szymon Strzop klasa 6b
2. Łukasz Drob klasa 8b
3. Andrzej Gawlik klasa 8b
3) Na lekcjach nawiązaliśmy do tabliczki mnożenia - każdy uczeń mógł spróbować swoich sił w rozwiązywaniu działań z zakresu tabliczki mnożenia na czas. Uczniowie poczuli ducha rywalizacji i wspaniale się spisali!
4) Na tablicach informacyjnych przed salami matematycznymi były wywieszone zadania - hasła do odszyfrowania (za pomocą obliczeń z tabliczki mnożenia). Uczniowie chętnie zaangażowali się w zabawę - dowiedzieli się m.in. o tym, że to Pitagoras jest twórcą tabliczki mnożenia oraz że najstarszą tabliczkę mnożenia znaleziono w Grecji.
Tak się świętuje Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole! :)
Informacja: Patrycja Zagórska
1
BICIE REKORDU W TAŃCU ,,JERUSALEMA"
14.10.2023
Aż 685 osób wzięło udział w dobroczynnym wydarzeniu JERUSALEMA CHALLENGE TYCHY - Tyskie Szpilki & Przyjaciele, podczas tej ważnej imprezy w naszym mieście można było zobaczyć reprezentację naszej szkoły. Brawa dla Was!
Tańczyliśmy w słusznym celu promujemy profilaktykę nowotworową.
Dziękuję Uczniom, Rodzicom/ Opiekunom, Nauczycielom za wspólne zaangażowanie w biciu rekordu w Tańcu ,,Jerusalema" oraz Tyskie Szpilki.
Informacja: p. Agnieszka Konarzewska