• Innowacja z języka angielskiego

         

        Uczniowie pracują na karcie “out of the blue” (“słówka znienacka”) tak zwanej sketchnotce czyli notatce w formie graficznej z elementami tekstowymi. Skrót sketchnotka pochodzi od wyrażenia sketchnoting, które łączy w sobie angielskie słówka sketch -"szkic" i note "notatka", tak więc, jak wynika z nazwy, jest to połączenie rysunków i notatek, szkicowanie z tekstem. Tego typu zestawienie treści z obrazkami jest sposobem, by włączyć myślenie wizualne. Myślenie wizualne pomaga porządkować notatki, kreatywnie myśleć oraz skuteczniej komunikować się. Jedna karta przypada na jeden miesiąc od września do czerwca. W przeciągu każdego miesiąca zadaniem ucznia jest “złapać” wszystkie słówka, które znienacka wpadły mu w ucho, a których wcześniej nie znał. Słownictwa można uczyć się na wiele sposobów, nie ma jednej słusznej metody. Najszybciej jednak uczymy się, gdy nauka sprawia nam przyjemność i jest niewymuszona. Jedni będą więc czytać książki w języku angielskim, drudzy słuchać piosenek ulubionych wykonawców, a trzeci oglądać filmy lub seriale, a dodatkowe słownictwo pomoże napisać list, e-mail, opowiadanie lub usprawni komunikację. Ten sposób gromadzenia słownictwa jest oparty na uczeniu się zgodnym z zainteresowaniami ucznia i bliskich mu doświadczeniach. Pozwala skoncentrować się na użytkowaniu języka, nie zaś na języku traktowanym jako przedmiot szkolny. 

        p. Karolina Lysko

         

        Innowacja z matematyki: Kupony matematycze

        Kupony matematyczne jako sposób na motywację”. Innowacja polega na tym, że uczeń będzie odrabiał zadane zadanie domowe, a na następny dzień nauczyciel będzie losował kilka osób, które podejdą z zadaniem do biurka nauczyciela. Jeżeli uczeń poprawnie wykona wszystkie zadania – dostaje plusika z matematyki oraz jest wpisywany do listy uczniów, mających szansę na zdobycie kuponu matematycznego. W ostatnim dniu tygodnia nauczyciel przygotowuje listę osób, które na bieżąco odrabiały zadanie domowe i wpisuje ich do koła fortuny (ze strony internetowej). Jedna osoba z klasy kręci kołem – uczeń, który zostanie wylosowany wygrywa kupon matematyczny, który obowiązuje w danym roku szkolnym. Kupony matematyczne, które uczniowie mogą wygrać to: dodatkowe NP (nieprzygotowanie), złota karta (na sprawdzianie można przekreślić jedno zadanie i dostaje się z niego maksymalną liczbę punktów), dostęp na 2 minuty do podręcznika na sprawdzianie, kartkówka z zeszytem, dodatkowy plusik, usunięcie minusa, podpowiedź nauczyciela na sprawdzianie/kartkówce, dodatkowy punkt na sprawdzianie/kartkówce, zwolnienie z najbliższego zadania domowego, koło ratunkowe podczas odpowiedziach ustnych – zmiana pytania. Taka forma pracy z pewnością wpłynie na mobilizację uczniów do odrabiania zadań domowych z matematyki. Dodatkowo uczniowie wyrobią nawyk regularnej i samodzielnej pracy w domu z zadaniami matematycznymi, co z pewnością wpłynie na poprawę umiejętności rachunkowych wśród uczniów.

        p. Patrycja Zagórska 


         

         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
        •  

          Innowacja: Żywe lekcje muzyki- w świecie kultury

           

          W innowację zostają włączeni uczniowie klasy 5b. Program ma na celu podnoszenie poziomu kultury dzieci i młodzieży. Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie
          relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia.

          Podczas zajęć uczniowie wraz z nauczycielami będą uczestniczyć w różnego wyjściach dotyczących pogłębiania i znajomości kultury: teatr, kino, zajęcia z orkierstrą Aukso, warsztaty. Chcemy wykształcić u dzieci i młodzieży wrażliwość na piękno muzyki i otaczającego świata poprzez różne metody pracy i aktywności. Podczas godzin wychowawczych klasa będzie miała mozliwość pracy metodą projektu, jak także korzystania z zasobów internetowych w celu poszerzania horyzontów wiedzy.

          p. Magdalena Salwerowicz i p. Grzegorz Mikszta

           

           

           

          Innowacja: Wehikuł czasu

           

           

          Wehikuł czasu” jest innowacją mającą charakter społeczno-kulturowy a jej celem będzie poznawanie przeszłości poprzez jej badanie, odwiedzanie miejsc pamięci narodowej, wcielanie się w role, przebieranie się i odgrywanie scenek. Dzięki aktywności i współpracy w grupach, uczniowie będą poznawali bliżej historię.

          Do pogłębiania wiedzy o historii wykorzystam techniki plastyczne, techniczne, muzyczne.

          Celem innowacji jest popularyzacja wiedzy historycznej w klasach IV-VIII; zdobywanie wzorców osobowych z przeszłości; kształtowanie postaw patriotycznych; współpraca w grupie; zbieranie informacji z wykorzystaniem różnych źródeł; doskonalenie kompetencji komunikacyjnych, doskonalenie umiejętności czytania tekstów źródłowych ze zrozumieniem.

          p. Grażyna Spyra

           

           

          Innowacja: Programować każdy może

           

          Innowacja dotyczy uczniów klas 5, będzie prowadzona na zajęciach informatyki. Ma ona na celu rozwijanie zdolności i umiejętności pracy z komputerem i nauki programowania.

          W ramach zajęć innowacyjnych uczniowie będą korzystali z zasobów Internetu Lekcje w sieci”, które umożliwią poprzez zabawę rozwiązanie algorytmu z zachowaniem odpowiedniego stopnia trudności. Algorytmy dotyczą różnych dziedzin życia i dostosowane są do zainteresowań dzieci.

          Uczniowie będą także działać w programie Canva, który poprzez szereg możliwości umożliwia nie tylko tworzenie własnych projektów stron, dyplomów czy prezentacji, ale także zdobędą dzięki niemu umiejętności potrzebne w przyszłości w ramach nauki, a także przyszłej pracy.

          Duże znaczenie mają także zajęcia z programowania Scratchu, który przygotowuje do zajęć z programowania w starszych klasach.

          p. Magdalena Salwerowicz

           

          Innowacja: Kraina zmysłów- Sensoryczne i TUS- owe zabawy Sensorkowe

           

          Obejmuje uczniów uczestniczących w zajęciach terapii Integracji Sensorycznej oraz w zajęciach rewalidacyjnych i Treningu Umiejętności Społecznych.

          Celem innowacji jest dostarczanie zróżnicowanych bodźców sensorycznych i wspieranie rozwoju dzieci pod kątem prawidłowej integracji sensorycznej, rozwijanie kreatywności i zdolności uczniów, pomoc
          w pokonywaniu trudności edukacyjnych oraz rozwijanie kompetencji emocjonalno – społecznych.

          Dzięki wdrożeniu innowacji możliwe będzie upowszechnienie elementów metody SI oraz TUS wśród dzieci, nauczycieli i rodziców oraz wsparcie rozwoju dzieci poprzez podnoszenie ich ogólnej sprawności psychomotorycznej. Na zajęciach dążyć będziemy do poprawy koncentracji uwagi i koordynacji wzrokowo- ruchowo - słuchowej, doskonalenia umiejętności współpracy w grupie, wyciszania negatywnych
          i wyzwalani
          a pozytywnych emocji, rozwijania pomysłowości, samodzielności i pewności siebie, a to wszystko poprzez wielozmysłowe nauczanie.

          p. Ilona Grząba

           

           

          Innowacja: W świecie sztuki

           

          Założeniem innowacji jest rozbudzenie zainteresowań uczniów literaturą, filmem i teatrem, podniesienie poziomu wiedzy o kulturze, kształtowanie poczucia gustu, estetyki
          i wrażliwości  oraz zachęcanie 
           do aktywności twórczej.

          p. Katarzyna Błaszczuk- Melka. p. Paulina Palowska- Budny