•

Dla wielu dzieci w wieku wczesnoszkolnym korzystanie z komputera nie jest żadnym problemem, podobnie jak posługiwanie się telefonem komórkowym. Zazwyczaj sprawnie poruszają się po internecie i bez trudności komunikują się ze swoim koleżankami i kolegami. Dzieci powinny jednak znać zagrożenia, które wynikają ze stosowania nowych technologii, a także wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.

Polecamy serię kreskówek „Owce w Sieci”, znaną również jako Sheeplive.eu. Głównym celem serii jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. W zabawny sposób pokazują im nieodpowiednie zachowania, a dorosłym dają możliwość zapoznania się z problemem.

Akcja kreskówek rozgrywa się w szałasie na hali. Występują: mądry Baca, naiwny Jasiek, dzielny Gajowy, niewinne owce, barany oraz złe wilki. Każda z kreskówek przybliża dane zagrożenie w sposób łatwy i zrozumiały dla dziecka oraz pokazuje możliwości rozwiązania problemu. Zakończenie każdej krótkiej opowieści zawiera morał, jak uniknąć zagrożeń.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją:

W polskiej wersji językowej dostępnych jest dziewięć kreskówek (następne w przygotowaniu):

Bez kożuszka. Publikacja nagich zdjęć i nagrań w internecie.
        Tajemniczy przyjaciel. Uwodzenie przez internet – grooming.
        Białe owce. Dyskryminacja i rasizm w internecie.
        Nie tańcz z wilkami. Wykorzystywanie fotografii i nagrań wideo.
        Dziewięćdziesiąt dziewięć. Łańcuszki szczęścia.
        Bekanie. Internet zawsze pamięta twoje błędy z przeszłości.
        Mała miss. Anoreksja, internetowe przepisy na urodę.
        Zemsta. Prześladowanie w Internecie – cyberstalking.
        Papla. Wyłudzanie danych osobistych i informacji majątkowych – phishing.

Projekt „Owce w Sieci” powstał z inicjatywy słowackiej organizacji pozarządowej eSlovensko w ramach programów Zodpovedene.sk, Pomoc.sk oraz Stopline.sk i jest współfinansowany z budżetu Unii Europejskiej. Otrzymał wiele nagród.

W Polsce seria kreskówek jest realizowana przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Dzieci Niczyje oraz NASK. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

Kreskówki w polskiej wersji językowej można zobaczyć na stronie domowej projektu (http://pl.sheeplive.eu/). Na stronie można też zagrać w zabawne gry oparte na motywach z filmów, wydrukować kolorowanki i plakaty, jak w sposób odpowiedzialny korzystać z internetu. Są tu też tapety na ekran komputera lub telefonu, wygaszacze ekranu i dzwonki, które można ściągnąć na komórkę, oraz słowniczek. Portal zaprojektowany został z uwzględnieniem potrzeb osób niedowidzących i innych osób niepełnosprawnych (w tym użytkowników technologii asystujących).

Przedruk ze strony Centrum Edukacji Obywatelskiej

Owce w sieci

Sieciaki.pl to projekt edukacyjny prowadzony od lutego 2005 r. przez Fundację Dzieci Niczyje, w ramach programu "Dziecko w Sieci". Projekt Sieciaki.pl jest elementem programu Saferinternet.pl. Głównym partnerem projektu jest Fundacja Orange.

Podstawowym elementem projektu Sieciaki.pl jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. W ramach projektu organizowane są również spotkania z dziećmi, imprezy plenerowe, koncerty oraz zajęcia edukacyjne, przygotowywane są też filmy, gry, piosenki i materiały multimedialne.

Projekt Sieciaki.pl ma na celu przede wszystkim:
        edukację dzieci w zakresie bezpieczeństwa w Internecie,
        edukację w zakresie posługiwania się Internetem,
        promocję bezpiecznych zastosowań sieci,
        certyfikowanie oraz promocję bezpiecznych stron i serwisów internetowych.

Uzupełnieniem działań serwisu jest coroczna akcja "Sieciaki na Wakacjach". To seria wakacyjnych pikników edukacyjnych organizowanych przez Fundację Dzieci Niczyje i Fundację Orange. Akcja ma na celu edukowanie dzieci poprzez zabawę – jak reagować na zagrożenia w Internecie oraz jak ich unikać. Sieciakowe pikniki odbywają się latem w najpopularniejszych wakacyjnych miejscowościach.

Przedruk ze strony: Sieciaki.pl

Sieciaki

eSafetyKid

Inne strony traktujące o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w sieci:

Program Komisji Europejskiej Safer Internet uruchomiony został w 1999 r. i ma na celu promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. W ramach programu prowadzone są również działania na rzecz zwalczania nielegalnych treści i spamu w Internecie. Od 2005 r. do programu włączona została problematyka związana z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania telefonów komórkowych, gier on-line, wymianą plików P2P i innymi formami komunikacji on-line w czasie rzeczywistym (czaty i komunikatory). Priorytetem programu na lata 2009–2013 jest zwalczanie cyberprzemocy i uwodzenia dzieci w Internecie.

Dyżurnet.pl to zespół ekspertów Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie. Pomagamy w zwalczaniu naruszeń w Internecie, prowadzimy również działania informacyjne i edukacyjne, kierowane do różnych grup użytkowników.